Jump to accessibility statement Jump to content

RESEARCH GROUP / PHYSICS OF QUANTUM MATERIALS

Condensed Matter Physics in All the Cities 2020: Schedule

Conference schedule:

all times given as UK summer time (BST)

The meeting room will open 30 minutes before the first talk on each day.

You can also download the programme in PDF Format.

In addition to the main schedule, there are 10 minute contributed talks from students.  These are prerecorded so you can watch them in your own time – the list can be found here.  This page also contains instructions to the students on how to submit contributions.

Links to videos are included below with individual speakers. In addition the list of public recordings can also be consulted at the Hubbard Theory Consortium Youtube Channel.

back to main conference page

To keep the meeting running smoothly, please take a moment to read the meeting etiquette.

Week 1:

(Tues 16th—Fri 19th June 2020)

Tues 16th June 2020
Chair: Piers Coleman (Rutgers)

1:45-1:55  Welcome and Opening Remarks

2:00-3:30 Hidenori Takagi (MPI Stuttgart, Tokyo):
Electron correlations and spin-orbit coupling.
(abstract)

4:00-5:30 Miles Stoudenmire (Flatiron Institute):
Introduction to Tensor Networks for Machine Learning
(abstract) (slides) (video)

5:45-6:30 Student led discussion
Host: Leon Schoonderwoerd (Kent)

Weds 17th June 2020
Chair: Piers Coleman (Rutgers)

2:00-3:30 Claudio Castelnovo (Cambridge):
A brief introduction to quasiparticles in frustrated magnets
(abstract) (slides) (video)

4:00-5:30 Senthil Todadri (MIT):
(Pedagogical): Neutral fermi surfaces in electronic matter
(abstract) (video)

5:45-6:30 Student led discussion
Host: Victor Drouin-Touchette (Rutgers)

Thurs 18th June 2020
Chair: Andrew Green (UCL)

2:00-3:30 Masaki Oshikawa (ISSP Tokyo):
Applications of Adiabatic Flux Insertion to Quantum Many-Body Systems: A Pedagogical Introduction
(abstract) (slides) (video)

4:00-5:30 Premi Chandra (Rutgers):
Quantum Criticality in Polar Materials I
(abstract) (slides) (video)

5:45-6:30 Student led discussion
Host: Milan Rakic (Imperial)

Fri 19th June 2020
Chair: Sam Carr (University of Kent)

1:30-2:45 Senthil Todadri (MIT)
2. Possible realization and detection of neutral Fermi surfaces
(abstract) (video)

3:00-4:15 Qimiao Si (Rice University):
Iron-based Superconductivity after a Decade: Progress and Prospect
(abstract) (video)

4:30-5:45 Meigan Aronson (UBC)
Introduction to Quantum Criticality: an experimentalists perspective
(abstract)

6:00-6:45 Student led discussion
Host: Hector Leong (Edinburgh)

back to main conference page

Week 2:

(Mon 22th—Fri 26th June 2020)

Mon 22nd June 2020
Chair: Gunnar Moller (University of Kent)

1:30-2:45 John Saunders (Royal Holloway):
Topological Quantum Materials in the Microkelvin Regime
(abstract)(video)

3:00-4:15 Miles Stoudenmire (Flatiron Institute):
Tensor Networks for Machine Learning: Algorithms, Architectures, and Applications
(abstract) (slides) (video)

4:30-5:45 Johannes Lischner (Dept Materials, Imperial College):
How to construct effective Hamiltonians for Moire materials
(abstract) (video)

6:00-6:45 Student led discussion
Host: Mikolaj Uryszek (UCL)

Tues 23th June 2020
Chair: Andrew Green (UCL)

2:00-3:30 Frank Pollmann (TUM, Munich):
Far-from-equilibrium dynamics of systems with conservation laws
(abstract) (slides) (video)

4:00-5:30 Alix McCollam (Radboud University):
Heavy fermions in high magnetic fields
(abstract) (slides) (video)

5:45-6:30 Student led discussion
Host: Ari Wugalter (Rutgers)

Weds 24th June 2020
Chair: Andrew Ho (RHUL)

2:00-3:30 Roser Valenti (Frankfurt):
Kitaev models and materials: where are we now?
(abstract) (slides) (video)

4:00-5:30 Johannes Lischner (Dept Materials, Imperial College) :
Modelling electronic properties of twisted bilayer materials
(abstract) (slides) (video)

5:45-6:30 Student led discussion
Host: Adam Walker (UCL)

Thurs 25th June 2020
Chair: Frank Kruger (UCL)

1:30-2:45 Dai Aoki (Tohoku University):
Field reentrant superconductivity and multiple phases in UTe2
(abstract) (video)

3:00-4:15 Premi Chandra (Rutgers):
Quantum Criticality in Polar Materials II
(abstract) (slides) (video)

4:30-5:45 Claudio Castelnovo (Cambridge):
Dynamics and localisation in spin liquids
(abstract) (video)

6:00-6:30 Student presentation and prize ceremony
Winner: Aleksandra Ziolkowska (Oxford)
Yang-Baxter Integrable Lindblad Equations
(abstract)  (video)

Fri 26th June 2020
Chair: Piers Coleman (Rutgers)

2:00-3:30 Masaki Oshikawa (ISSP Tokyo):
Adiabatic vs Sudden Flux Insertion and Nonlinear Electric Conduction
(abstract) (slides) (video)

4:00-5:30 Qimiao Si (Rice University):
Bad Metals and Electronic Orders: Nematicity in Iron Pnictides and Moire Systems
(abstract) (video)

5:30-6:30 Closing remarks and discussion

back to main conference page